1)
GİRİŞ/ İLGİ ÇEKME EVRESİ (ENGAGE)
Etkinlik
Türü: Fen Etkinliği
Etkinlik Adı:
Fasulye Fotoğrafları
Malzemeler: Taze fasulye,
kuru fasulye, haşlanmış kuru fasulye, taze fasulye kuru fasulye ve
fasulye
bitkisinin resimleri, tabak, BİOH tablosu oluşturmak için büyük bir kâğıt.
Kazanımlar ve Göstergeler:
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır.
Dikkatini çeken
nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü,
uzunluğunu, dokusunu,
kokusunu, tadını ve kullanım amaçlarını söyler.
Öğrenme
Süreci: Masayı koyacağımız yer
önemlidir. Malzemeler çocukların görebileceği ve
rahatça ulaşabilecekleri yere
koyulmalıdır. Böylece oyun zamanında çocukların dikkatini çekecek
ve inceleme
fırsatı bulacaklardır. Masaya pişmemiş kuru fasulye, haşlanmış kuru fasulye ve
taze
fasulye koyulur. Duvara taze fasulye, kuru fasulye ve fasulye bitkisinin
resimleri asılır. Büyük
kâğıdımız da çocukların görebileceği şekilde yüksek bir
yere asılır. Oyun zamanında çocuklar
bu fotoğrafları incelerler bakarlar. Oyun
zamanı bittikten sonra çocuklara bir bilmece
soracağımız söylenir. Böylece
Etkinlik Planı 2’e geçilir
Etkinlik
Türü: Fen Etkinliği
Malzemeler: Fasulye ile ilgili bilmeceler
Kazanımlar ve Göstergeler:
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır.
Kazanım 8: Dinlediklerini/izlediklerini
çeşitli yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri ile ilgili sorulara cevap
verir.
Öğrenme
Süreci: Oyun zamanı bittikten
sonra çocuklara bir bilmece soracağımız söylenir. ‘Rengi yeşil
çubukta yetişir; hem tazeyken, hem de
kuruyken yenir. Sizce bu nedir?’
şeklinde bilmece sorulur. Çoğunlukla
fasulye cevabı alınır çünkü asılan
fotoğraflarda hem kuru hem de taze fasulye vardır ve dikkatlerini çekmiştir.
Daha sonra
sınıfımızda bir değişiklik olup olmadığı
sorulur. Çocuklar fasulye resimlerini ve fasulyeleri
söylerler. Ve fasulyeleri
incelemek üzere çocuklar masaya gelirler.(Etkinlik Planı 3’ e geçilir.)
2)ARAŞTIRMA/ KEŞFETME EVRESİ (EXPLORE)
Etkinlik Türü: Fen Etkinliği
Etkinlik
Adı: Fasulye İnceleme
Malzemeler: Kuru fasulye, haşlanmış fasulye, taze fasulye, 3 adet
tabak
Kazanımlar ve Göstergeler:
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır.
Dikkatini çeken
nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
Dikkatini çeken
nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde
bulunur.
Göstergeleri: Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler.
Tahmini ile ilgili
ipuçlarını açıklar.
Tahmini ile gerçek
durumu karşılaştırır.
Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
Hatırladıklarını yeni durumlarda kullanır.
Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü,
uzunluğunu, dokusunu,
kokusunu, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını söyler.
Öğrenme
Süreci: Çocuklar fasulyeleri
incelemek üzere masaya gelirler. Fasulyeleri
dokunarak, kopararak, tadarak inceledikten
sonra ; ‘Daha önce fasulye gördünüz mü? Bu
fasulyeler buraya nereden gelmiş
olabilir? Fasulyeler hakkında neler biliyorsunuz? Neler
öğrenmek istiyorsunuz?’
gibi sorular sorulur ve BİOH tablosuna neler bildikleri ve öğrenmek
istedikleri
not edilir. ‘Daha sonra birer çiftçi olup kendi fasulye bitkimizi yetiştirelim
mi?’
diyerek çocuklarla fasulye çimlendirme deneyine başlanır.( Etkinlik Planı
4’ e geçilir.)
Etkinlik Türü: Fen Etkinliği
Etkinlik
Adı: Fasulye Çimlendirmesi
Malzemeler: 3 adet şeffaf plastik kap, pamuk, kuru fasulye,
deneyi nasıl yapacaklarını yazı ve
resimlerle gösteren notumuz.
Kazanımlar ve Göstergeler:
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır.
Dikkatini çeken
nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
Dikkatini çeken nesne/durum/olayı
ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde
bulunur.
Göstergeleri: Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler.
Tahmini ile ilgili
ipuçlarını açıklar.
Tahmini ile gerçek
durumu karşılaştırır.
Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
Göstergeleri: Nesne/durum/olayı bir süre sonra yeniden söyler.
Eksilen veya eklenen nesneyi
söyler.
Hatırladıklarını yeni
durumlarda kullanır.
Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü,
uzunluğunu, dokusunu,
kokusunu, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını
söyler.
Kazanım 10: Görsel
materyalleri okur.
Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler.
Görsel materyalleri açıklar.
Görsel materyallerle ilgili sorular sorar.
Görsel materyallerle ilgili
sorulara cevap verir.
Öğrenme
Süreci: ‘ Birer çiftçi olup kendi
fasulyelerimizi yetiştirelim mi?’ diyerek çocuklarla
fasulye çimlendirme deneye
başlanır. Sınıfı 1-2-3 diyerek birler bir grup, ikiler bir grup, üçler bir
grup
olacak şekilde 3 gruba ayrılır. Daha sonra deneyi nasıl yapacaklarını yazı ve
resimlerle
gösteren notumuz ve diğer malzemeler masaya koyulur. Kâğıtta neler
anlatıldığı sorulur sonra
tek tek kâğıtta yazan aşamalar beraber yapılmaya
başlanır. Sırasıyla plastik kabın tabanına
pamuk koyulur. Üzerine fasulyeler
koyulur. Fasulyeleri kapatacak şekilde üzerine pamuk koyulur
ve en son yeteri
kadar su dökülür. Fasulye kaplarının karışmaması ve grup üyelerinin de rahatça
ayırt edebilmesi için 3 küçük kâğıt gerekmektedir. Kâğıtlar farklı renklerle
boyanır ve kaplara
yapıştırılır. Ve son
olarak kaplar güneş gören bir kenara koyulur. Deneyi nasıl yaptığımızı
gözlem
defterlerine çizmeleri istenir. Belli aralıklarla kaplarımızı sulamak ve gözlemlemek
üzere çocuklar toplanır ve beraber fasulyeleri incelerler. Değişimleri
gözlemlerler ve bu
değişimleri gözlem defterlerine çizmeleri istenir.
(Fasulye Çimlendirme Deneyi Görsel Okuma)
( Gözlem Defterlerine Çizdikleri Tohum Ekme ile ilgili Resimler)
( BİOH Tablosu)
3)AÇIKLAMA
EVRESİ (EXPLAİN)
Etkinlik
Türü: Türkçe Dil Etkinliği
Etkinlik Adı: Bitkinin Kısımları
Materyaller: Fon karton, kök, gövde, yaprak, çiçek
Kavramlar: Kök, gövde, yaprak
Kazanımlar ve Göstergeler:
Bilişsel Gelişimi Kazanımları
Kazanım 1: Nesne durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri:
Dikkat edilmesi gereken olaya
odaklanır.
Dikkatini
çeken olaya yönelik sorular sorar.
Dikkatini çeken olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 2: Nesne/durum /olayla ilgili tahminde bulunur
Göstergeleri:
Nesne/durum/olayla
ilgili tahminini söyler.
Tahmini ile ilgili
ipuçlarını açıklar.
Tahmini ile gerçek
durumu karşılaştırır.
Kazanım
15: Parça bütün ilişkisini kavrar.
Göstergeleri: Bir bütünün parçalarını söyler
Parçaları
birleştirerek bütün elde eder.
Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir.
Göstergeleri:
Dinlediklerinde yeni olan
sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorarlar.
Sözcükleri
hatırlar ve sözcüklerin anlamlarını söylerler
Kazanım 5: Dili iletişim amacıyla kullanır
Göstergeleri:
Konuşma esnasında göz teması
kurar.
Konuşmayı başlatır, sürdürür,
sonlandırır.
Öğrenme Süreci: Her grup kendi fasulye kabını masaya getirir ve
kaptaki fasulyeler
gözlemlenir ve bunun hakkında konuşulur.
Fasulyeye; Ne
oldu?, Nasıl oldu?, Her zaman mı
oldu? Bunların isimleri neler? (yaprak, kök, gövde
işaret edilerek sorulur.) gibi sorular sorulur ve açıklanması beklenir. Sar
sar sar makarayı isimli
parmak oyunu oynanır.
Sar sar sar makarayı(Kollar öne doğru
sarılır)
Çöz çöz çöz makarayı(Kollar geriye
doğru sarılır)
Şöyle de böyle şak şak şak(Eller çırpılır)
Komşu komşu tak tak tak(Kapıya vurma
hareketi yapılır)
Aslan
geliyor kaplan geliyor (Ayaklar her iki yana açılarak zıplanır)
Tıp(Herkes
susar)
U şeklinde hazırlanmış sandalyelere otururlar. Önceden
hazırlanmış fon kartonuna toprağı
anımsatan kahverengi garafon kâğıtları
yapıştırılır. Ardından küçük paketler verilir. Paketinin içinde
kök, gövde,
yaprak ve çiçekler vardır. Paketleri açmaları istenir. Fon kartondan
oluşturulan
posterimize fasulye tohumu resmi yapıştırılır. Tohumun nelere
ihtiyacı olduğu hakkında konuşulur.
Güneş cevabını aldığımızda posterimize
güneş yapıştırılır. Su cevabını aldığımızda kartondan
yaptığımız sulak
çıkartılır. Daha sonra tohumu suladığımızda ilk hangi değişimin gözlendiği
sorulur
. Kök cevabı geldiğinde paketinden kök çıkan çocuklar postere kökleri
yapıştırır. Tohum biraz
daha sulanır. Şimdi ne gibi değişimler olacağı sorulur.
Gövdesinin çıkacağı cevabını
aldığımızda paketinden gövde çıkan çocuklar gelip
yapıştırır. Sırasıyla kök, gövde, yaprak ve
çiçekler postere yapıştırılır.
Posterimiz tamamlandıktan fasulyenin nasıl büyüdüğünü canlandırmaya ne dersiniz
diye sorulur ve hep beraber bir sonraki drama etkinliği için hazırlanılır.
(Etkinlik
Planı 5’ e geçilir.)
( Etkinlik Öncesinde) (Etkinlik Bittiğinde)
Etkinlik
Adı: Mehmet Amcanın Fasulye Bahçesi
Materyaller: Fasulye tohumu, kök, yaprak
Kavramlar: Kök, gövde, yaprak, sulak materyali
Bilişsel
Gelişimi Kazanımları
Kazanım 3: Algıladıklarını hatırlar.
Göstergeleri:
-Nesne/durum/olaya odaklanır.
-Hatırladıklarını
yeni durumlarda kullanır.
Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir.
Göstergeleri:
Dinlediklerinde yeni olan
sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorarlar.
Sözcükleri hatırlar ve sözcüklerin anlamlarını
söylerler
Kazanım 7: Dinledikleri izlediklerini çeşitli yollarla ifade
eder.
Göstergeleri:
Dinledikleri/izledikleri ile
ilgili sorular sorar, sorulara cevap verir.
Dinledikleri/izlediklerini drama
yoluyla sergiler.
Sosyal
Duygusal Gelişim Kazanımları
Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
Göstergeleri:
Duygu, düşünce ve hayallerin özgün yollarla
ifade eder.
Öğrenme Süreci: Fasulyenin nasıl büyüdüğünü canlandırmaya ne dersiniz
diye sorulur ve hep
beraber drama etkinliği için hazırlanılır.
Fasulye tohumu, yaprak üstlerine yapıştırılır. Kökler
ayak bileklerine bağlanır.
Ardından hikâye anlatılır;
Mehmet amca fasulye yetiştirmeye karar vermiştir.
Toprakların üzerine fasulye tohumlarını atar.
Sonra biraz üzerlerine su serper.
Bir süre sonra Mehmet amca fasulyelerde değişiklik görmeye başlar
-Sizce ne görmüş olabilir?( çocuklara sorulur ve kök
cevabı alınır.)
Mehmet amca: Aaaa fasulyelerimin kökleri çıkmış.
(çocuklar ayaklarını gösterir.)
Mehmet amca kökleri gördükten sonra sulamaya devam eder.
Aradan biraz zaman geçer
tekrar fasulyelerine bakmak için bahçeye gider.
Mehmet amca gözlerine inanamaz fasulyelerde yine bir
değişiklik var.
-Bu kez ne görmüş olabilir?(çocuklara sorulur ve gövde
cevabı alınır.)
Mehmet amca gövdelerini görünce çok sevinir. (Çocuklar
dizlerinin üzerinde durmaya başlarlar.)
Mehmet amca fasulyelerin topraklarını
kontrol eder ve fasulyelerini özenle sular. Başka işlerini
yapmak için bahçeden
ayrılır.
Günler geçmiştir. Mehmet amca bahçesini merak etmiştir
ve bahçeye gitmeye karar vermiştir.
Bahçeye gittiğinde ise fasulyelerde yine
değişiklikler görmüştür.
-Sizce bu kez ne görmüş olabilir? (çocuklara sorulur
ve yaprak cevabı alınır.)
Mehmet amca fasulyelerinin yapraklarının çıktığını ve
kocaman olduğunu görünce çok sevinir
(Çocuklar ayağa kalkarlar ve kollarını
açarlar. Daha çok büyüdüklerini göstermek için parmak
uçlarında yukarıya doğru
kollarını açıp uzanmaya çalışırlar.) Ve
Mehmet amca bu durumu
arkadaşlarına anlatmak için bahçesinden neşeli bir
şekilde ayrılır.
2)Bitkimizin kısımları posterimize neler yapıştırdık?
3)Evinizdeki bitkilerinde kısımları var mı?
4)Evinizdeki bitkilerin fasulye bitkimizle
benzerlikleri ve ya farklılıkları var mı?
5)DERİNLEŞTİRME
EVRESİ (EXPLAND)
Etkinlik Türü: Fen Etkinliği
Etkinlik Adı: Herkes Kendi Tabağına
Materyaller: Kuru börülce, kuru barbunya, kuru fasulye taze bakla,
taze bezelye ve börülce,
barbunya, fasulye, bakla, bezelyenin kabuklu resimleri
Kavramlar: Börülce, barbunya, bakla, bezelye
Bilişsel Gelişimi Kazanımlar
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: -Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır.
-Dikkatini çeken
nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
-Dikkatini çeken
nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 2: Nesne/durum/olayla ilgili tahminde
bulunur.
Göstergeleri: - Nesne/durum/olayla ilgili tahminini söyler.
-Tahmini ile ilgili
ipuçlarını açıklar.
-Tahmini ile gerçek
durumu karşılaştırır.
Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler.
Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini, şeklini, büyüklüğünü,
uzunluğunu, dokusunu,
kokusunu, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını
söyler.
Kazanım 7: Nesne veya varlıkları özelliklerine göre gruplar.
Göstergeleri: Nesne/varlıkları rengine, şekline, büyüklüğüne,
uzunluğuna, dokusuna, sesine,
yapıldığı malzemeye, tadına, kokusuna, miktarına
ve kullanım amaçlarına göre gruplar.
Kazanım 8: Nesne veya varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
Göstergeleri: Nesne/varlıkların rengini,
şeklini, büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu, sesini,
kokusunu, yapıldığı
malzemeyi, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını ayırt eder, karşılaştırır.
Kazanım 10: Sözcük dağarcığını
geliştirir.
Göstergeleri: -Dinlediklerinde yeni olan
sözcükleri fark eder ve sözcüklerin anlamlarını sorar
-Yeni öğrendiği sözcükleri
anlamlarına uygun olarak kullanır.
Öğrenme
Süreci: Börülce, barbunya, bakla,
bezelye ve fasulye tabaklara koyulur ve masanın
üzerine bırakılır. Buradaki
malzemeler incelenir. Taze bakla ve bezelye ezerek kopararak
incelenir. Bunları
daha önce gördünüz mü? Nerede gördünüz? gibi sorular sorulur. Çocuklar
inceledikten sonra masalarına geçerler. Masada bulunan börülce, barbunya,
bakla, bezelye ve
fasulye karışık halde tabağa koyulur ve bunları gruplayarak
diğer kaplara ayırmaları istenir.
Tabaklara grupladıktan sonra ‘Ayırt etmekte
zorlandınız mı? Neden zorlandınız ya da neden
zorlanmadan ayırabildiniz? Benzer
ya da farklı yönleri sizce nelerdir?’ gibi sorular sorulur ve
sohbet edilir.
Bunlar nasıl yetişir? Fasulye bitkimize benziyor mudur? gibi sorularla sohbete
devam
edilir. Bunu görmek için hadi videomuzu izleyelim denir. (Etkinlik planı
8’e geçilir.)
Etkinlik Türü: Fen Etkinliği
Etkinlik Adı: Fasulye ve Bezelyenin Kök ve Gövde
Gelişimi Video İzleme
Materyaller: Fasulye ve Bezelyenin Kök ve Gövde Gelişimi Videosu
Bilişsel Gelişim Kazanımları
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır.
Dikkatini çeken
nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
Dikkatini çeken
nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 7: Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri:
Dinlediklerini/izlediklerini açıklar.
Dinledikleri/izledikleri
hakkında yorum yapar.
Kazanım 8: Dinlediklerini/izlediklerini çeşitli yollarla ifade
eder.
Göstergeleri: Dinledikleri/izledikleri
ile ilgili sorulara cevap verir.
Öğrenme Süreci: Bunlar
nasıl yetişir? Fasulye bitkimize benzer mi? gibi sorularla sohbete devam
edilir. Bunu görmek için hadi videomuzu izleyelim diyerek ‘Fasulyenin kök ve
gövde gelişimi’
videosu izletilir. Video ara ara durdurularak Bu nedir? Şimdi
ne olacak? gibi sorularla
çocukların konuşmasına fırsat verilir. Video
bittikten sonra ‘Bezelyenin kök ve gövde gelişimi’
videosu izletilir. Yine aynı
şekilde ara ara video durdurulup çocukların yorum yapması sağlanabilir.
Video
bittikten sonra ne düşündükleri sorulur ve sohbet edilir. (Etkinlik planı 9’a
geçilir.)
(Fasulyenin Kök ve Gövde Gelişimi 1 )
(Fasulyenin Kök ve Gövde Gelişimi 2 )
(Bezelyenin Kök ve Gövde Gelişimi)
( NOT: Bu videoları youtube'dan da
kolayca bulabilirsiniz.)
Etkinlik Türü: Fen Etkinliği
Etkinlik Adı: Her Canlı Büyür.
Materyaller: İnsanın bebeklikten yetişkinliğe geçiş aşamaları,
Fasulye bitkisinin tohumdan filize
geçiş aşamaları, Civcivin yumurtadan tavuğa
geçiş aşamaları
Bilişsel Gelişimi Kazanımlar
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır.
Dikkatini çeken
nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
Dikkatini çeken
nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 6: Nesne veya varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.
Göstergeleri: Nesne/varlıkları bire bir
eşleştirir.
Nesne/varlıkları
rengine, şekline, büyüklüğüne, uzunluğuna, dokusuna, sesine,
yapıldığı
malzemeye, tadına, kokusuna, miktarına ve kullanım amaçlarına göre ayırt eder,
eşleştirir.
Eş nesne/varlıkları
gösterir.
Nesne/varlıkları gölgeleri veya resimleriyle
eşleştirir
Kazanım 7: Nesne veya varlıkların özelliklerini karşılaştırır.
Göstergeleri: Nesne/varlıkların rengini,
şeklini, büyüklüğünü, uzunluğunu, dokusunu, sesini,
kokusunu, yapıldığı
malzemeyi, tadını, miktarını ve kullanım amaçlarını ayırt eder, karşılaştırır.
Kazanım 7: Dinlediklerinin/izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri:
Dinlediklerini/izlediklerini açıklar.
Dinledikleri/izledikleri
hakkında yorum yapar.
Öğrenme Süreci: Çocuklara video
izletildikten sonra fasulyenin büyüme aşamaları hakkında
tekrar konuşulur
ardından sınıfta fasulyenin aşamaları karışık şekilde verilir ve oluş aşamasına
göre sıralarlar. Sonra masaya insanın ve tavuğun aşamaları sıralı halde verilir
ve
çocuklardan fotoğrafları incelemesi istenir. Çocuklara resimler arasında
benzerlikler ve
farklılıklar sorulur ve açıklamalarını istenir. Çocuklarla
beraber fotoğraflar incelenir. Fotoğraflar
alt alta koyularak karşılaştırma yapılır
ve hakkında sohbet edilir. Daha sonra fasulye,
insan, tavuğun büyüme aşamaları
karışık şekilde verilir ve oluş sırasına göre sıralamaları istenir
5)DEĞERLENDİRME
EVRESİ(EVALUATE)
Etkinlik Türü: Fen Etkinliği
Etkinlik : Zihin Haritası Oluşturma
Materyaller: Fasulye tohumu, kök, yaprak
Kavramlar: Tohum, filiz, bitki
Bilişsel Gelişim Kazanımları
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum olaya odaklanır.
Dikkatini çeken
nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
Dikkatini çeken
nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 10: Görsel
materyalleri okur.
Göstergeleri: Görsel materyalleri inceler.
Görsel materyalleri açıklar.
Görsel materyalleri
kullanarak olay, öykü gibi kompozisyonlar oluşturur.
Öğrenme Süreci: Fasulye tohumu yapıştırılmış fon kartonu duvara asılır. Daha sonra
çocukları fasulye resminin karşısına u şeklinde oturtulur. Çocuklara ne
öğrendikleri
sorulur. Çocukların verdiği cevaba uygun kartonu(yaprak, kök,
gövde, çiçek, toprak,
fasulye çeşitlerinin fotoğraflarını)kartona açıklayıp
yapıştırması istenir.